Ľuďom s cukrovkou sa kazia zuby častejšie. Čo pomôže?

Ľuďom s cukrovkou sa kazia zuby častejšie. Čo pomôže?

Cukrovkou v súčasnosti trpí takmer 400-tisíc Slovákov. Málokto však vie, že so sebou prináša aj také vedľajšie ťažkosti, ako sú častejší výskyt zubného kazu, zápaly ďasien či paradentózu. Je totiž dokázané, že diabetik reaguje zápalom už na také množstvo zubného povlaku, ktoré by u zdravého človeka žiadne komplikácie nevyvolalo. Rovnako aj tvorba zubného kameňa býva v týchto prípadoch oveľa rýchlejšia a je potrebné jeho pravidelné odstraňovanie, keďže môže viesť k závažnejším ochoreniam. To býva veľakrát veľmi komplikované. Našťastie, kefky Soladey bývajú práve v týchto prípadoch veľkým pomocníkom.

Zanedbávať netreba ani protézy.

Na starostlivosť o zubné protézy ľudia zabúdajú častejšie. Faktom však je, že náhrady, ktoré pôvodne dôkladne sedeli, po rokoch už nemusia zodpovedať vekom či chorobami zmenenej ústnej dutine a ich ďalšie používanie často spôsobuje nielen bolesť, ale aj zápaly či ďalšie nepríjemnosti. Pravidelná návšteva zubára je preto podstatná. Netreba snáď ani pripomínať, že pri človeku, ktorý trpí cukrovkou, by starostlivosť o tieto náhrady mala byť opäť dvojnásobná.

Ako by sa mal teda diabetik o svoje zuby starať?

Pravidelné prehliadky u zubára sú základ. „Preventívky“ sa spravidla odporúčajú raz ročne, avšak u človeka s cukrovkou by to mali byť polročné intervaly. Samozrejme, pri akýchkoľvek komplikáciach (bolestiach, zápaloch či opuchoch), treba pomoc odborníka vyhľadať ihneď. Zubári sa práve u diabetikov často stretávajú s nedostatočnou starostlivosťou o svoj chrup. V týchto prípadoch by si totiž človek mal zuby čistiť po každom jedle či sladkom nápoji. Kefka Soladey sa práve tu osvedčila ako výrazný pomocník, keďže nepotrebujete zubnú pastu. Váš chrup si tak môžete umyť prakticky kdekoľvek.

Nevyčistené medzizubné priestory sú ideálnym miestom pre kaz.

Netreba zabúdať ani na čistenie medzizubných priestorov. Ak chcete predísť zdĺhavým procedúram s medzizubnými niťami či kefkami, ktoré stále nezaručujú dokonale čistý chrup, túto prácu opäť hravo zvládne Soladey. Vo viacerých výskumoch sa ukázalo, že v porovnaní s tradičnými metódami, ktoré sú spomínané vyššie, odstráni zubný povlak a nečistoty dôkladnejšie a rýchlejšie. Do života často dostaneme niečo, s čím sa skrátka musíme naučiť vychádzať a nájsť cestu ako... A práve cestu s cukrovkou by vám mohli uľahčiť naše kefky.